2025-11-25 09:12:00

Maresca er sikker: Estevao kan gøre som Yamal

Chelsea-manager Enzo Maresca fortæller, at Estevao i fremtiden vil få samme betydning for klubben som Lamine Yamal har for FC Barcelona.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 5. runde

FT

CHE

3 - 0

BAR

Tirsdag aften er Champions League tilbage på programmet med et stort opgør i London.

Chelsea tager imod FC Barcelona i en kamp, hvor London-mandskabet især skal holde øje med profilen Lamine Yamal, som kommer til Stamford Bridge med masser af selvtillid.

Yamal har gennem længere tid været afgørende for Barcelona, og det samme kan meget vel blive tilfældet med Estevao i Chelsea.

Manager Enzo Maresca mener i hvert fald, at Estevao på sigt kan få samme betydning for Chelsea som Yamal har for FC Barcelona.

- Ja, det kan Estevao. Han vil helt sikkert blive en vigtig spiller for denne klub i fremtiden, ingen tvivl om det. For mig personligt er det vigtigste for Estevao, at han skal nyde fodbold, han skal være glad.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Maresca er sikker: Estevao kan gøre som Yamal
Foto: Glyn Kirk/AFP/Ritzau Scanpix

- Han skal ikke tænke på at være bedre end den ene eller den anden spiller, han skal bare være bedre end sig selv dag for dag.

- Han skal prøve at arbejde hårdt og forbedre sig. Igen, han vil helt sikkert blive en topspiller for denne klub, siger Enzo Maresca ifølge Football London.

18-årige Estevao kom til Chelsea i sommer og har siden spillet 16 kampe og scoret fire mål.

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 5. runde

FT

CHE

3 - 0

BAR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce