Chelsea har tidligere på sommeren været meldt i dialog med RB Leipzigs Xavi Simons.
The Guardian melder søndag, at London-klubben er villige til at lade Christopher Nkunku indgå som et led i forsøget på at få Xavi Simons til klubben.
27-årige Nkunku skiftede til Chelsea i 2023 fra netop RB Leipzig, men franskmanden har aldrig formået at slå i gennem hos The Blues for alvor.
Mediet skriver, at Chelsea har værdiansat Nkunku til 355 millioner kroner, som ikke ser ud til at have en fremtid i London-klubben.
Samtidig skulle RB Leipzig efter sigende kræve 542 millioner kroner for Xavi Simons.
Artiklen fortsætter efter billedet

Parterne er, ifølge The Guardian, i forhandlinger, men det forventes, at Chelsea skal betale et beløb plus Nkunku, hvis de ønsker at hente Xavi Simons til klubben.
22-årige Xavi Simons skiftede i januar 2025 til RB Leipzig på en permanent aftale, hvor han blev udstyret med en kontrakt til sommeren 2027.
Elsker du Premier League? Så spil med i Premier Manager!
Sæt dit eget drømmehold og dyst mod vennerne i miniligaer. Du kan lave udskiftninger mellem runderne og gøre hver kamp endnu mere spændende – især når håneretten er på spil!
Premier Manager – Efterår 2025 starter den 15. august. Sæt dit hold allerede i dag!
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.
Gør Bundesliga sjovere med Bundes Manager!
Vælg 11 spillere, udfordr vennerne i miniligaer og mærk spændingen i hver kamp.
Spillet starter, når Bayern møder Leipzig fredag den 22. August kl. 20.30.
Med en Bold+ konto får du adgang til managertips fra Klubhuset.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Chelsea
RB Leipzig
Premier League
Bundesliga




































