2021-08-07 11:36:20

Medie: FCM prøver med nyt tilbud på brasser

FC Midtjylland har ifølge Globo budt 7,5 millioner kroner for Gremio-forsvarer Rodrigues. Tidligere har midtjyderne været meldt interesseret i en lejeaftale med købsoption.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC Midtjylland har været sat i forbindelse med den brasilianske forsvarsspiller Rodrigues fra Gremio, men klubben har afvist at ville af med deres profil.

Det har dog tilsyneladende ikke fået midtjyderne til at opgive, for ifølge Globo prøver FC Midtjylland nu med et nyt tilbud.

Tidligere har midtjyderne tilbudt en lejeaftale med købsoption, som Gremio ikke bed på, men nu skriver Globo, at FC Midtjylland prøver med en permanent aftale.

Beløbet lyder ifølge Globo på en million euro - 7,5 millioner kroner - og den brasilianske klub tygger i øjeblikket på tilbuddet, skriver Globo.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Medie: FCM prøver med nyt tilbud på brasser
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Mediet UOL har tidligere skrevet, at Gremio ønsker tre millioner euro - 22 millioner kroner - for 23-årige Rodrigues, der har kontrakt til udgangen af 2022.

Rodrigues selv ønsker ifølge Globo at forfølge sin fodbolddrøm i Europa og skulle derfor være åben over for et skifte til dansk fodbold.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

21 kommentarer

Se kommentarer
Annonce