2026-07-22 13:30:37

Medie: Trump vil have Infantino som FN's generalsekretær

USA's præsident Donald Trump vil angiveligt have, at Gianni Infantino bliver FN's nye generalsekretær, da FIFA-præsidenten har en særlig evne til at samle mennesker.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FIFA-præsident Gianni Infantino har været en del i fokus i forbindelse med sommerens VM.

Under slutrunden kom det blandt andet frem, at Infantino havde været i kontakt med USA's præsident Donald Trump om at få omstødt et rødt kort til USA's Folarin Balogun.

Selvom VM nu er slut, kan samarbejdet faktisk fortsætte.

Trump ser efter sigende Infantino som sin foretrukne kandidat til posten som FN's næste generalsekretær. Det skriver New York Post, som henviser til en kilde tæt på den amerikanske præsident.

Ifølge mediet mener Trump, at Infantino er den rette mand til jobbet.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Medie: Trump vil have Infantino som FN's generalsekretær
Foto: David Ramos/AFP/Ritzau Scanpix

- Han er respekteret af alle rundt om i verden, og præsidenten anerkender, at han har en særlig evne til at samle mennesker, siger kilden til New York Post.

Det er endnu uvist, om Infantino selv ønsker jobbet, ligesom det ikke er kendt, om Trump har drøftet idéen direkte med FIFA-præsidenten.

Paolo Zampolli, der er Trumps særlige repræsentant for globale partnerskaber og samtidig en personlig ven af Infantino, er begejstret for idéen.

- Kun præsident Trump kunne få sådan en genial idé. Han (Gianni Infantino, red.) ville gøre et fantastisk stykke arbejde, og han er vellidt af alle.

- Der er nogle ligheder mellem jobbet som FIFA-præsident og FN's generalsekretær. I FN skal man håndtere 193 medlemslande.

- I FIFA er der mere end 200 medlemsforbund, og Giannis flotte resultater viser, at han ved, hvordan man leder en organisation.

Ifølge New York Post bliver posten ledig ved årsskiftet, når António Guterres stopper som FN's generalsekretær.

For at blive valgt skal Infantino først godkendes af FN's Sikkerhedsråd og derefter vælges af Generalforsamlingen. Den 56-årige schweizer stiller samtidig op til genvalg som FIFA-præsident ved valget næste år.

Det er dog bestemt ikke alle, der håber på, at Gianni Infantino fortsætter som FIFA-præsident.

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

Annonce

46 kommentarer

Se kommentarer
Annonce