

Christian Nørgaard og resten af Brøndby-mandskabet spillede sig i torsdag i en ny pokalfinalen, da FC Midtjylland blev besejret med 3-1 på Brøndby Stadion.
Midtbanespilleren er sulten efter revanche i Parken, da det sidste år blev til nederlag til ærkefjenden fra FC København. Mod Silkeborg er de blå/gule dog klar over, at de må påtage sig favoritrollen.
- I pokalturneringen gælder det bare om at tage én kamp af gangen og én modstander af gangen.
- Det var specielt sidste år mod FC København, både for vores fans, men også for os, og nu er det vores tur til revanche, så vi kan vinde den pokal igen.
- Vi går ind til finalen mod Silkeborg som favoritter, men nu er fokus igen rettet mod ligaen, hvor vi har endnu et par vigtige kampe. Det er bare fedt at være Brøndby-spiller for tiden, må man sige. Der er små finaler hele tiden, siger Christian Nørgaard.
Midtbanespilleren blev i forrige uge sparet i Superliga-regi, og pausen bekom bentøjet særdeles godt.
- Benene har det rigtig godt. Jeg har været lidt overbelastet og det var derfor jeg ikke spillede i sidste weekend (ude mod FC Nordsjælland, red.). Så nu er jeg klar til at spille seks gange 90 minutter her til sidst, tilføjer han.
Christian Nørgaard mener også, at én af Brøndbys største forcer er bredden i truppen, hvor flere folk kan komme i spil på flere positioner.
- Vi er i stand til at opretholde vores høje tempo fordi vi har en så bred trup. Vi kan bytte rigtig meget rundt på mange pladser.
- Vi har tre kompetente stoppere, Lasse (Vigen, red.) spillede godt på 6’eren oppe i Nordsjælland, hvor Kevin (Mensah, red.) også spillede en kanonkamp. Så det er næsten lige meget hvem der spiller, så går de bare ind og udfylder deres roller.
- Derudover er vores spillestil meget energisk, og så har vi været gode til at få fans med, især på Brøndby Stadion, og det betyder også enormt meget, afslutter han.
Brøndby møder i denne weekend FC Nordsjælland på eget græs i Superligaens mesterskabsspil.
kenneth@bold.dk


Brøndby IF
Oddset Pokalen

































