2022-03-08 15:43:57

Nordmand med Hobro-fortid stopper karrieren

Yaw Amankwah stopper karrieren på grund af en skade i nakken. Den tidligere Hobro-spiller har senest været på kontrakt i Stabæk. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 21. runde

FT

HOB

3 - 1

FCF

Den norske midterforsvarer Yaw Amankwah har valgt at hænge støvlerne på hylden i en alder af 33 år. Den høje forsvarer har senest været på kontrakt i Stabæk, hvor han også var anfører. 

Amankwah har valgt at stoppe karrieren som følge af en skade i nakken. 

- Det ser desværre ud til, at jeg må opgive fodbolden. Udtalelserne fra lægerne er meget klare, at det ikke er en god idé at fortsætte med den operation, jeg har fået lavet i nakken, udtaler Amankwah til Stabæks hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Nordmand med Hobro-fortid stopper karrieren
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Den 33-årige forsvarer er ærgerlig, men han er trods alt stolt af sin karriere, som blandt andet bragte ham til Hobro. 

- Det havde været meget værre, hvis det skete, da jeg var 22, end da jeg nu fylder 34. Jeg er mere glad for det, jeg har oplevet - end ked af, at det ender på denne måde, afslutter Amankwah.

Nordmanden spillede i Hobro fra januar 2017 til sommeren 2019, det blev til 66 kampe i den gule trøje. 

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 21. runde

FT

HOB

3 - 1

FCF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce