2022-03-05 14:57:04

Ny Vitesse-sag: Bazoer overfaldet af sponsor

Vitesse Riechedly Bazoer blev i klubbens seneste kamp mod PSV Eindhoven overfaldet i omklædningsrummet af en fuld sponsor.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 25. runde

FT

PSV

3 - 1

HER

Vitesse ligger for tiden nummer seks i den hollandske Æresdivision, hvilket må siges at være udmærket.

Uden for banen har klubben imidlertid har masser af dårlige sager i løbet af sæsonen med fanuroligheder af flere omgange – senest fredag aften, hvor hjemmekampen mod Sparta Rotterdam blev afbrudt i overtiden, efter at Sparta-målmanden var blevet ramt af kasteskyts fra lægterne.

Den sag skulle man mene fyldte rigeligt i disse timer, men det hollandske medie ED kan lørdag berette om endnu en skift fortælling fra Arnhem.

Således er det kommet frem, at klubbens tidligere Ajax-, Wolfsburg- og FC Porto-spiller, Riechedly Bazoer, i kampen mod PSV Eindhoven 12. februar blev overfaldet i omklædningsrummet af en beruset sponsor.

- Det er utroligt pinligt, sagde direktør i Vitesse, Pascal van Wijk, til det hollandske medie ED, inden han forklarede, at aftalen med sponsoren var ophævet nu.

Artiklen fortsætter efter billedet

Æresdivisionen -Ny Vitesse-sag: Bazoer overfaldet af sponsor
Foto: Vincent Jannink/AFP/Ritzau Scanpix

- Den mand er blevet udelukket som sponsor. Vi ønsker aldrig at se ham her igen.

- Vi er meget chokerede, sluttede Van Wijk til mediet.

Sponsoren var kommet ind i omklædningsrummet, selvom det ikke skulle være muligt for offentligheden at komme ind, hvor han var tydeligt frustreret over præstationen fra Vitesse i kampen.

Klubben har efterfølgende undskyldt overfor Bazoer, der var tilbage på banen igen fredag aften mod Sparta, efter at have været ude i de to øvrige kampe siden PSV-kampen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 25. runde

FT

PSV

3 - 1

HER

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce