2022-05-31 09:04:06

OB henter Gustav Grubbe i RB Leipzig

OB har hentet Gustav Grubbe hjem til klubben, efter han i 2019 skiftede til RB Leipzig. Den 19-årige midtbanespiller for kontrakt frem til 2026. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

OB har netop præsenteret lidt af en spiller. 

Det har hentet 19-årige Gustav Grubbe hjem fra RB Leipzig, og han får kontrakt til 2026. 

Grubbe blev i 2019 solgt til RB Leipzig, hvor han dog for alvor ikke er slået igennem. 

Nu skal Gustav Grubbe tilbage til Fyn, og det glæder fodbolddirektør Björn Wesström. 

- Gustav Grubbe har en personlighed, en historie og fodboldkompetencer, men derudover besidder han også et potentiale, der både på kort og langt sigt øger vores konkurrence og styrker vores identitet. Derfor er det en rekruttering, jeg er glad og stolt over, siger Björn Wesström i en pressemeddelelse. 

Gustav Grubbe har spillet fast for RB Leipzigs U19-hold, hvor han også har båret anførerbindet. 

Grubbe har spillet i OB siden han var fire år gammel, og han fik Superliga-debut allerede som 16-årig. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce