2022-11-02 18:30:20

Brighton sikrer sig 17-årig sydamerikaner

Premier League-klubben Brighton har sikret sig den 17-årige argentiner Facundo Buonanotte, som skifter til klubben i det nye år, oplyser spillerens nuværende klub Rosario Central onsdag. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 15. runde

FT

WOL

2 - 3

BHA

Transfervinduet i Premier League åbner først igen i det nye år, men allerede nu kan Brighton-tilhængerne glæde sig over, at klubben har sikret sig en ny spiller.

Den engelske klub er blevet enig med argentinske Rosario Central om købet af den 17-årige offensivspiller Facundo Buonanotte.

Det er den argentinske klub, som onsdag bekræfter, at en aftale mellem parterne er opnået, og at spilleren til januar officielt kan kalde sig Brighton-spiller.

Ifølge Transfermarkt betaler Brighton i omegnen af 11,5 millioner euro - svarende til 85,5 millioner kroner.

Buonanotte har i 34 kampe for Rosario Central scoret fire mål og lagt op til to.

Brigton har endnu ikke bekræftet handlen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 15. runde

FT

WOL

2 - 3

BHA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce