Enzo Boyomo rykker fra én La Liga-klub til en anden.
Den franskfødte camerouner bytter nemlig Valladolid ud med Osasuna, der har givet stopperen en femårig kontrakt.
Osasuna bekræfter tilgangen på klubbens hjemmeside, hvor man også melder om en pris på fem millioner euro, hvilket svarer til i omegnen af 37 millioner kroner.
Prisen er med bonusser inkluderet, og Valladolid får også en videresalgsklausul med i aftalen, der ligger på 10%.
Derudover har 22-årige Boyomo også fået en frikøbsklausul indopereret i sin kontrakt. Stopperen kan købes fri for 25 millioner euro – cirka 186 millioner kroner.
Artiklen fortsætter efter billedet

Boyomo kommer med erfaring fra den næstbedste spanske række, hvor han har optrådt 38 gange for Valladolid.
Han har også fået fuld tid i klubbens første tre La Liga-kampe denne sæson.
Boyomo har desuden en fortid på ungdomsakademiet i Blackburn.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Osasuna
Valladolid
La Liga


























