1. Division -Overby: En prøveballon på livet uden fodbold
Foto: Martin Håkan / Coverganda
2020-05-15 06:53:01
Foto: Martin Håkan / Coverganda

Overby: En prøveballon på livet uden fodbold

HB Køges Christian Overby føler, at fodboldpausen har givet spillerne en anledning til at kigge på, hvordan livet bliver efter karrieren.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

De seneste uger har adskillige spillere rundt omkring i Danmark været hjemsendt, men det har ikke nødvendigvis kun været en skidt oplevelse.

Det mener den rutinerede HB Køge-profil Christian Overby, som føler, at hjemsendelsen har givet forsmag på, hvad der venter efter karrieren.

-  På en eller anden måde har den her pause, som vi har fået, givet mig et langt tilløb til det liv, der venter efter fodbold. Perioden har været en slags prøveballon på et liv uden fodbold, og det kan godt lade sig gøre at leve sådan et liv også, siger Overby til Spillerforeningen.

- Selvfølgelig vil jeg skulle vænne mig til mentalt ikke at have fodbolden mere. Men coronaen har også taget den fra mig, så nu ved jeg bare lidt mere om, hvad det vil sige at leve uden fodbold. 

- Selvfølgelig bliver det et stort skridt, for jeg lukker ned for noget, jeg har drømt om, siden jeg var helt lille. Og det kan være svært at skulle håndtere fra den ene dag til den anden, hvis man ikke er godt forberedt. Nu har jeg fået foræret den forberedelse af corona-pausen,

34-årige Overby stopper i HB Køge efter denne sæson.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce