Serie A -Parma slipper for pointstraf
2018-08-09 20:24:39
Foto: Getty Images

Parma slipper for pointstraf

Parma har fået reduceret sin straf efter en matchfixingsag og slipper nu med en bøde frem for en pointstraf. Emanuele Calaios karantæne nedsættes ligeledes markant.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Parma er tilbage i Serie A, men klubben blev i sidste måned idømt en pointstraf på fem minuspoint, mens spilleren Emanuel Calaio fik to års karantæne - begge dele på grund af en matchfixingsag.

Parma appellerede kendelsen med det samme, og det har nu resulteret i en nedsættelse af straffen.

Parma slipper for en pointstraf og får i stedet en bøde på 150.000 danske kroner, og Calaios karantæne er nedsat til blot at vare frem til 31. december 2018. Det bekræfter det italienske fodboldforbund.

Calaio skulle have forsøgt at påvirke to modstandere fra Spezia til ikke at yde deres bedste forud for de to holds opgør i slutningen af sidste sæson i Serie B.

Annonce
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce