Wolfsburg indtager en øjeblikkelig 15.-plads i Bundesligaen.
De har hentet fem point i seks kampe og roder rundt i bunden af den bedste tyske række.
Selvom det fortsat er tidligt på sæsonen, har landsholdspausen givet anledning til refleksion over sæsonstarten i Wolfsburg.
Deres danske sportsdirektør, Peter 'PC' Christansen, fortæller hans tanker til klubbens hjemmeside.
- Herreholdet har bestemt ikke fået den start, vi alle havde håbet på. Vi har set nogle gode ting, i den måde vi gerne vil præsentere os på, men vi har også set, at vi stadig har en masse arbejde at gøre.
Artiklen fortsætter efter billedet

- I starten af sæsonen lavede vi for mange fejl - både som hold og individuelt. Det kostede os point.
- I seneste kamp mod Augsburg manglede vi de basale færdigheder i fodbold. Viljen til at vinde og at holde sig til den taktiske plan med den fornødne disciplin. Det var savnet og er noget vi skal forbedre så hurtigt som muligt. Skuffelsen over nederlaget til Augsburg var stor.
- Vi har været meget klare, præcise og ærlige i vores analyse af den kamp og vores sæson indtil videre. Selvrefleksion er vigtigt for at forstå, hvad vi skal arbejde på. Det handler om at transformere denne indsigt til energi og handling, siger Peter Christiansen.
Når landsholdspausen er overstået, tager Wolfsburg med de mange danskere i truppen imod Stuttgart i Bundesligaen.

FCK kan tvinge pokalfinalen til Jylland
Hattrick | Afsnit 18Hvor skal pokalfinalen 2027 spilles? Det vides endnu ikke, men Bold kan fortælle, at der arbejdes på, at ingen af finalisterne må 'have hjemmebane'. Det kan tvinge kampen til det jyske.
Læs mere
Wolfsburg
Bundesliga

























