2021-04-12 18:47:35

Priske om Evander: Kan blive solgt

FC Midtjylland-træner Brian Priske kunne godt se, Evander blive solgt i det kommende transfervindue, efter han har løftet sit niveau som sekser. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Evander blev udråbt som det helt store navn, da han slog igennem i FC Midtjylland.

Siden da har han ramt et formdyk, men det ser brasilianeren ud til at have overvundet.

I denne sæson har Evander også gjort sig på den defensive midtbanespiller, og det kan muligvis være med til at gøre ham til et salgsobjekt til sommer.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Priske om Evander: Kan blive solgt
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Ja, det tror jeg da bestemt. Han har også løftet sig og har haft et par gode kampe på sekseren, og han viser, at han også kan mestre sådan en position, hvor det kræver en stor portion disciplin, siger Brian Priske til Tipsbladet. 

Evander har spillet 31 kampe i alle turneringer for FCM i denne sæson, hvor det er blevet til fire scoringer og fire assister. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce