3F Superliga -Rømer før OB: Skal være sindssygt aggressive
2015-11-18 20:48:26
Foto: Getty Images

Rømer før OB: Skal være sindssygt aggressive

Højrebacken Andre Rømer vil dominere med aggressivt spil, når FC Midtjylland fredag gæster OB i Superligaen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Efter et par ugers landskampspause ruller Superligaen igen fredag, hvor mestrene FC Midtjylland gæster OB, og udeholdets højreback Andre Rømer føler sig genopladet.

- Hovedet og kroppen har det fint og selvfølgelig bedre end før pausen, så det har været rart med en lille pause og mentalt lige at få nogle fridage, som man kan koble fra og være klar til at starte op igen her i mandags, siger Rømer til FCM TV og tilføjer om fredagens møde mod OB:

- Vi skal ikke gøre så meget anderledes mod OB. Vi skal spille, som vi altid gør, og være dem der dominerer kampen samt stresse modstanderen. Derudover skal vi være sindssygt aggressive i vores angrebspil og forsvarsspil - så skal det nok komme.

FCM vandt 1-0 hjemme i sæsonens første møde med OB.

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce