Danmark -Rønnow håber på at spille pokalsemifinale
2017-05-03 12:25:02
Foto: Getty Images

Rønnow håber på at spille pokalsemifinale

Brøndbys Frederik Rønnow håber på at spille i semifinalen i DBU Pokalen mod FC Midtjylland, men ved ikke, om det bliver ham eller Adam Kwarasey.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Brøndbys målmand Frederik Rønnow vogtede buret, da Brøndby i efteråret spillede sig videre i DBU Pokalen mod Frem.

I januar hentede Brøndby Adam Kwarasey til klubben, og i forårets to pokalkampe mod Marienlyst og Randers FC er det ghaneseren, som har spillet.

Torsdag har Brøndby muligheden for at spille sig i pokalfinalen, når holdet gæster FC Midtjylland på udebane, og Rønnow ved endnu ikke, hvem der skal stå.

- Det er ikke sådan, at træneren har kommunikeret ud, at det er Adam, der står i pokalen, og mig der står i Superligaen. Så faste rammer er der ikke sat, og jeg ved derfor ikke, hvem der skal stå mod FCM, siger Rønnow til bold.dk.

- Indtil videre er det blevet taget fra gang til gang. Som ny målmand ville trænerne jo godt se Adam an i kampene, og jeg har forståelse for, at man forsøger at holde alle i gang, også fordi det er meget svært som målmand, hvis man aldrig får kampe.

Brøndby spillede søndag uafgjort mod SønderjyskE, og det er dermed sikkert, at holdet vinder sølv i denne sæson i Superligaen.

Flere fra Brøndby-lejren gav efter kampen udtryk for, at DBU Pokalen nu ville blive førsteprioritet – det mener Rønnow også, og det er endnu en grund til, at han håber på at spille.

- Vi har ikke så meget mere at spille for i Superligaen, og det har hele tiden været et stort ønske for os at nå langt i pokalen. Nu er vi i semifinalen mod FCM, som er en stor kamp i sig selv, og chancen for at spille sig til en finale mod FCK i Parken er selvfølgelig noget, alle gerne vil være med til.

- Jeg føler, jeg har haft en stor rolle i holdets udvikling det seneste år, så det ville da være en mærkelig følelse, hvis jeg ikke skulle være en del af en finale, hvis vi skulle nå dertil.

- Vi må se, hvad Alexander vælger. Jeg fokuserer på, at jeg skal spille kampen, men skal jeg ikke det, bakker jeg selvfølgelig op om Adam og forsøger at hjælpe ham og holdet, siger Rønnow til bold.dk.

24-årige Rønnow har spillet 39 kampe for Brøndby i denne sæson. Han har lukket 34 mål ind og har haft 14 clean sheets.

mikkel@bold.dk

Annonce
Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce