FC Roskilde har hentet Rasmus Monnerup ind som ny cheftræner, efter han ellers forlod selvsamme post i foråret.
Monnerup skal hjælpe klubben videre fra en skidt sæsonstart, og ifølge målmand Frederik Schram er det en vellidt herre, der er tilbage i jobbet.
- Det er jo aldrig en sjov periode, når man taber mange fodboldkampe, og så bliver der jo altid kigget på, om der kan gøres noget. Nu er Rasmus hentet ind, og han er meget vellidt i klubben, siger Schram til bold.dk.
- Han kender stort set alle spillerne, og vi leverede den bedste præstation nogensinde i Roskilde under Rasmus, så det er en mand, der har godt styr på tingene.
- Vi glæder os til at komme rigtig i gang, og forhåbentlig kan vi komme op og ramme det niveau, vi så sidste sæson, hvor vi spillede rigtig god fodbold og skrabede mange point sammen.
Schram peger især på Monnerups fodboldfilosofi og manskabspleje som to af de egenskaber, der passer godt ind i FC Roskilde.
- Han har ikke ændret sin tilgang og ideer omkring, hvordan vi skal spille. Vi har en trup med mange tekniske spillere, der gerne vil spille langs jorden, og der passer Rasmus rigtig godt ind.
- Han er rigtig dygtig til at få hver spiller til at præstere maksimalt, så hans spillestil passer rigtig godt til truppen.
- Udover at han er en taktisk dygtig træner, har han også en rigtig god mandskabspleje. Han er god til at tage temperaturen på, hvordan folk har det, siger Schram.
FC Roskilde møder HB Køge på udebane på onsdag.
sara@bold.dk


FC Roskilde
Betinia Liga






























