Den sidste tilbageværende del af VHS-trioen drømmer også om et skifte væk fra Silkeborg.
Sebastian Jørgensen har haft en god sæson i Silkeborg, hvor der er blevet scoret mål i både Superligaen og Conference League.
Den 22-årige kantspiller fortæller til bold.dk, at han drømmer om at tage det næste skridt i karrieren.
- Jeg drømmer 100% om at tage steppet videre fra Silkeborg. Det sker kun med gode præstationer, så jeg har bare fokus på at gøre det godt i Silkeborg.
- Hvis der skulle komme noget, så tager vi den på det tidspunkt. Men selvfølgelig har jeg drømme og ambitioner om at prøve mig af på et andet niveau end Silkeborg, men det tager jeg, som det kommer.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg lader min agent passe tingene, og så snakker vi om det, når der kommer noget, men jeg har da hørt lidt hist og her, men den holder vi internt.
Regner du med at være Silkeborg-spiller til februar?
- Lige nu er jeg i Silkeborg, så det er det, jeg regner med, men det kan gå hurtigt i fodbold. Jeg har bare fokus på at være i Silkeborg og være så godt som muligt, siger Sebastian Jørgensen til bold.dk.
Sebastian Jørgensen har blandt andet været sat i forbindelse med et skifte til italienske Bologna, men der er ikke sket mere på den front endnu.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Silkeborg IF
3F Superliga



































