Noah Nartey kan tirsdag få debut for det danske A-landshold i skæbnekampen mod Tjekkiet.
Den unge Lyon-spiller er for første gang udtaget til A-landsholdet, men kom ikke på banen i tirsdags mod Nordmakedonien.
Sideløbende med A-landsholdet er U21-landsholdet samlet til EM-kvalkampen mod Wales, og en af hans gode venner, Silas Andersen, lægger over for Bold ikke skjul på sin begejstring over Narteys udtagelse.
- Jeg er virkelig glad for, at Nartey er blevet udtaget. Siden skiftet til Lyon har han nærmest ødelagt den franske liga. Det gør mig glad, når sådan en god mand kommer med på landsholdet.
Silas Andersen og Noah Nartey kender hinanden fra landsholdssamlinger, men også fra ungdomstiden i FCK, hvor de spillede sammen.
I denne EM-kvalifikation har de blandt andet udgjort den danske midtbane i de fleste kampe.
- Jeg skrev til ham, at det var sygt sejt, at ham og hans storebror begge er blevet udtaget. Jeg tror, alle drømmer om at få lov at spille med sin bror på det danske landshold.
- Jeg håber, at det kommer til at ske mod Tjekkiet. Det vil være sygt fedt, siger Silas Andersen.
Mens Noah Nartey ikke fik debut mod Nordmakedonien, fik hans storebror Nikolas Nartey sin debut, da han fik de sidste minutter på banen.
For Silas Andersens vedkommende handler det om tirsdagens kamp mod Wales, der spilles i Vejle klokken 18.00.
Tirsdag klokken 20.45 skal Danmark møde Tjekkiet om en billet til VM.



Danmark





































