Silkeborg var store favoritter onsdag aften, men Islands aktuelle nummer ti kæmpede sig til 1-1 på Jysk Park.
I overtiden udlignede KA Akureyri, så alt er åbent før returkampen i næste uge.
- Vi er selvfølgelig ærgerlige, for vi følte, vi havde større mulighed for at vinde, men det er lidt klassisk fodbold, at vi har et par gode muligheder og ikke får puttet den ind, og så risikerer man det her.
- Vi vidste godt på forhånd, at det ville blive tæt og ikke så chancerigt, og som alle kunne se, er det svært at bryde ned, siger Kent Nielsen i mixed zone efter kampen.
Silkeborg-træneren lægger ikke skjul på, hvor svært det kan være mod modstandere, der forsvarer sig lavt.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det her er svært. Det er det sværeste i fodbold, og der var en anden stor klub, der også havde problemer tirsdag mod et mindre hold. De var så dygtige nok til at vinde 2-0, og det kunne vi også have gjort.
- Det vigtigste i sådan nogle opgør er, at man er dygtig til at lukke ned, og at man så tager vare på de få muligheder, man får, og der manglede vi desværre noget.
Silkeborgs videre skæbne i Conference League-kvalifikationen bliver afgjort på torsdag den 31. juli.
Husk, at du kan se kampen eksklusivt på Bold+, hvor vi denne torsdag også viser HB Torshavn-Brøndby.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Silkeborg IF
ECL-kval




































