
Puha, Kroatien.
Det holdt hårdt for de kroatiske stjerner, som havde gevaldige problemer mod Panama i nattens VM-kamp.
Begge mandskaber havde brug for en sejr efter et nederlag i første runde, og Kroatien var da også den helt store favorit til opgøret.
Det vidste Thomas Christiansens Panama-mandskab åbenbart ikke.
Den lille nation tog fuldstændig fusen på Kroatien og havde i første halvleg flere store muligheder. Men overliggeren og keeper Dominik Livakovic stod i vejen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kroatien var gennem kampen helt nede i sækken og lignede et hold, som bare ville hjem fra VM-slutrunden.
Anfører Luka Modric, som spillede sin landskamp nummer 200, var en skygge af sig selv. Men så kom en af de andre ældre spillere Kroatien til undsætning.
I anden halvleg blev Ante Budimir indskiftet, og det gav straks pote for Kroatien.
Efter 54 minutter sendte Josip Stanisic et fremragende indlæg ind i boksen fra højre side, og inde foran målet kunne Budimir sparke bolden ind i netmaskerne ved bagerste stolpe.
En på mange måder vigtig scoring for Kroatien, mens Budimir samtidig skrev sig ind i historiebøgerne.
Han er nu den ældste kroat til at score ved VM med sine 34 år og 337 dage. Budimir vipper dermed Ivica Olic af pinden, som sad på rekorden med 34 år og 277 dage.
Panama kom faktisk frem til flere muligheder for at udligne, mens Thomas Christiansens tropper kunne ikke svare igen, og dermed sluttede det med en 1-0-sejr til Kroatien takket være Ante Budimirs mål.
Det betyder, at Panama endegyldigt er ude af VM, mens Kroatien stadig er i spil til at gå videre.
Kroaterne står noteret for tre point, inden de møder Ghana i sidste gruppekamp.

VM Morgenbriefing: Messi skriver historie, Mbappé presser på
Hattrick | Afsnit 116Lionel Messi er nu den mest scorende spiller i VM-historien, men Kylian Mbappé lod sig ikke imponere længe.
Læs mere
FIFA VM
Kroatien
Panama


































