1. Division -Silkeborg-målmand stopper og bliver træner
2019-05-01 11:28:05
Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

Silkeborg-målmand stopper og bliver træner

Silkeborg-målmand Thomas Nørgaard stopper karrieren til sommer og bliver klubbens nye målmandstræner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Når Thomas Nørgaards kontrakt med Silkeborg udløber til sommer, bliver det et farvel til grønsværen - men så alligevel ikke.

Den 32-årige målmand - med 140 kampe for klubben på cv'et - stopper nemlig karrieren og bliver ny målmandstræner i Silkeborg.

Oliver Rosengren fortsætter samtidig i rollen som målmandstræner for talentsektoren efter sommerferien, oplyser klubben på sin hjemmeside.

- Kombinationen med Thomas og Oliver var ”ønskesetup’et” fra start. I bund og grund kunne Thomas godt stå på mål på højt niveau nogle år endnu, men dette var en unik mulighed for ham og SIF, som vi heldigvis er kommet i mål med, siger sportschef Jesper Stüker.

- Thomas er en stærk kulturbærer og en rigtig SIF’er, som vi nu får glæde af langt ud i fremtiden. Det samme gælder Oliver, så vi står super godt rustet på målmandssiden på såvel førstehold som i talentsektor i de kommende år.

Thomas Nørgaards målmandstræneraftale løber for de kommende tre år.

Annonce
Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce