Christian Sivebæk vender tilbage til Vejle Boldklub, som han forlod denne sommer. Siden har det været småt med spilletid i Viborg FF, og derfor er parterne blevet enige om en lejeaftale for forårssæsonen.
- Jeg har savnet at spille fast, og så var det en meget spændende mulighed, da Vejle kom på banen. Jeg er meget glad og tilfreds med aftalen, og jeg sætter pris på, at Viborg var friske på at lege mig ud.
- Vejle er en klub, som jeg har holdt meget af, og som jeg fortsat holder af. Derfor var det en nem beslutning for mig at sige ja til dem, og jeg føler mig hjemme i klubben. Det vil formentlig også betyde, at tilvænningsperioden bliver minimal, siger Sivebæk til bold.dk.
Vejle indtager fjerdepladsen i 1. division, og man vil forsøge at kapre en af de tre øverste pladser, inden oprykningspladserne fordeles til sommer. Sivebæk mener, at Vejle-holdet ser stærkt og spændende ud.
- Holdet ser meget spændende ud. Siden jeg forlod dem i sommer har de fået Steffen Kielstrup hjem, man har hentet Martin Svensson og nu også Anders Kure, så det ser rigtig stærkt ud efterhånden.
- Det bliver en tæt oprykningskamp. Vendsyssel, Horsens og Silkeborg har meget stærke hold, og det kommer ikke kun til at handle om spillertruppen. Held og koldboldighed får stor betydning, og der kommer rigtig meget pres på, siger Sivebæk.
Sivebæk har kontrakt med Viborg to år endnu.
soren@bold.dk


Vejle Boldklub
Viborg FF
Betinia Liga






























