DR Congo er ude af VM-slutrunden trods flere flotte og underholdende præstationer under turneringen.
Det blev en realitet efter et nederlag til England i 1/8-finalen.
Længe så det ellers lovende ud for DR Congo, men Harry Kane trådte i karakter og vendte opgøret, så England sikrede sig avancement til næste runde.
Efter kampen var der med gode grunde skuffelse i DR Congo-lejren.
- I sidste ende er vi mest af alt frustrerede over os selv, fordi vi føler, at vi burde have holdt fast i resultatet. Vi burde nok også have afgjort kampen allerede i første halvleg, men desværre var det ikke meningen i dag, siger Axel Tuanzebe ifølge BBC.
- Nu vil vi se tilbage på kampen og finde ud af, hvordan vi kan bygge videre frem mod fremtidige slutrunder.
2-1 blev kampens endelige resultat, og England skal nu op mod værterne fra Mexico.

FCM's vilde vindue - bekymring i FCK og AGF
Hattrick | Afsnit 13FC Midtjylland har solgt for 647 millioner kroner i sommerens transfervindue, hvor der også er blevet købt dyrt ind med navne som David Martinez og Rasmus Nissen Kristensen.
Læs mere
VM
DR Congo





















