2026-02-06 16:53:00

Sne-optakt i Randers før BIF-kamp: Mere hyggeligt end brugbart

Rasmus Bertelsens tropper har taget snekaosset med et smil. Randers-mandskabet har forsøgt at få det bedste ud af vejrforholdene, hvor fokusset fredag har været på video og taktik. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

BIF

0 - 0

RAN

Søndag går det løs i Superligaen, når Randers FC møder Brøndby IF.

Eller gør det?

Fredag blev rundens første opgør mellem AGF og OB udsat på grund af det voldsomme snevejr, men Brøndby har fredag aften bekræftet, at de forventer, at kampen mod Randers bliver afviklet som planlagt.

Hos Randers har optakten dog været anderledes end normalt. Fredagens træning blev reduceret til en let omgang med fokus på video og taktiske dispositioner – noget, der blev taget med et smil i den kronjyske klub.

– Det var mere hyggeligt og sjovt, end det var brugbart. Men spillerne gav den gas i det, vi kunne lave, og der var smil på læben, fordi det var anderledes. Vi havde også nogle vigtige møder fra morgenen, så der var andre ting, vi kunne få lavet, og det gik egentlig fint, siger cheftræner Rasmus Bertelsen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Sne-optakt i Randers før BIF-kamp: Mere hyggeligt end brugbart
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Randers FC var senest i aktion den 7. december, hvor der sidst var point på spil.

Derfor er det også en cheftræner, der glæder sig til at tage hul på forårssæsonen.

– Vi glæder os rigtig meget til, at denne kolde pre-season er slut. Gevinsten ligger i turneringskampene, og det er det, vi spiller for. Vi føler, at vi er et godt sted både skadesmæssigt og formmæssigt efter vores træningskampe, siger Rasmus Bertelsen til klubbens hjemmeside.

Opgøret mellem Randers FC og Brøndby IF fløjtes i gang søndag klokken 18.00.

Podcast Cover

Neestrups bøn hørt: Godt for Superligaen

Hattrick | Afsnit 167

Dagens Hattrick starter med Mohamed Salahs skifte til Trabzonspor. Egypteren bliver den helt store stjerne i Süper Lig, hvor han skal danne makkerpar med Aral Simsir. 

Læs mere
-12:11

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

BIF

0 - 0

RAN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce