
Fortsætter Jon Dahl Tomasson som svensk landstræner?
Det er det store spørgsmål i Sverige dagen efter fiaskoen i VM-kvalifikationen mod Kosovo, og Fotbollskanalen har i den forbindelse spurgt en række profiler fra Allsvenskan.
Hasse Larsson, der er sportschef hos Mjällby, som efter alt at dømme vinder Allsvenskan, er ikke i tvivl.
- Der findes intet andet valg. Han må gå. Løbet er kørt. Det er nødvendigt. Det bliver ikke bedre – intet tyder på det.
- Spillerne og det svenske folk har mistet troen, og så er der ingen anden vej, siger Hasse Larsson til Fotbollskanalen.
Han mener ikke, at Jon Dahl også skal have november-samlingen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Nej, ikke ét minut til. Sverige har brug for en landstræner, som kan indgyde mod i truppen, organisation og har en tydeligere spillestil.
I Stockholm mener Djurgården-sportschef også, at der er brug for at gøre noget.
- Det er ikke mig, der træffer den beslutning, men det er nødvendigt at lave en forandring – delvist på grund af resultater og tendensen. Nogle gange kan man tvinges til at lave forandringer. Det er det mest sandsynlige.
- Enten har man tiltro til det, og så må ledelsen vise det, og ellers er man nødt til at gøre noget nu, siger Bosse Andersson.
Aftonbladet skrev tidligere tirsdag, at meget peger i retning af en snarlig fyring.

Riemers nye kaniner
Hattrick | Afsnit 87Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser.
Læs mere
Sverige
VM kval. UEFA

































