3F Superliga -Ståle: Laszlo Köteles har stor erfaring
2018-03-05 12:26:55
Foto: Getty Images

Ståle: Laszlo Köteles har stor erfaring

Ståle Solbakken er glad for tilgangen af 33-årige Laszlo Köteles, der med sin erfaring i de europæiske turneringer vil være klar til at træde til, hvis flere skader opstår hos Løverne.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC København præsentede her til middag ungarske Laszlo Köteles på en kontrakt for resten af sæsonen, hvor han skal agere som gardering på keeperposten efter Robin Olsen for nylig gik i stykker.

Ståle Solbakken har stor tiltro til sin nye spiller, der gennem karrieren har optrådt på den helt store internationale scene.

- Efter Robins skade besluttede vi at hente en gardering ind for resten af sæsonen, og vi har i Laszlo Köteles fundet en erfaren keeper, der har spillet både Champions League og Europa League for Genk.

- Vi har stor tillid til de målmænd, vi har, men vi tør ikke tage nogle chancer i forhold til eventuelle skader eller karantæner, så vi er tilfredse med, at vi nu igen er dækket solidt ind, mens Robin er ude, siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside.

Laszlo Köteles er blevet udstyret med trøjenummer 21 i FC København.

Annonce
Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce