2026-04-02 08:57:27

Stor begejstring: Celta Vigo-cheftræner forlænger

Claudio Giráldez har forlænget sin kontrakt med Celta Vigo. Nu løber den frem til sommeren 2028.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 30. runde

FT

VAL

2 - 3

CEL

Claudio Giráldez bliver i Celta Vigo.

Parterne har valgt at fortsætte samarbejdet, så Giráldez nu har en kontrakt med La Liga-klubben frem til sommeren 2028.

- Det sikrer kontinuiteten i et projekt, der fortsat vækker begejstring hver sæson, oplyser Celta Vigo på sin hjemmeside.

Giráldez var tidligere ungdomstræner i Celta Vigo, men han fik for to år siden nøglerne til førsteholdet og har siden imponeret med klubben.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Stor begejstring: Celta Vigo-cheftræner forlænger
Foto: Zorana Jevtic/Reuters/Ritzau Scanpix

I denne sæson ligger Celta Vigo på nuværende tidspunkt på en sjetteplads i La Liga, mens at man i Europa League er nået frem til en kvartfinale. Her møder man Freiburg.

Giráldez og co. skal i den kommende runde møde Valencia i La Liga.

Podcast Cover

Saver FCK: Hvor er respekten?

Hattrick | Afsnit 8

I dagens Hattrick runder vi Danmarks gode muligheder for koefficient-høst, og hvilke klubber der venter de fire hold i Conference League. 

Læs mere
-14:43

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 30. runde

FT

VAL

2 - 3

CEL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce