2025-11-05 12:50:00

Sulten Lewandowski: Min sæson begynder nu

Skader har fyldt Robert Lewandowskis sæson indtil videre. Nu er han klar igen, og han føler, at sæsonen rigtig går i gang nu.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 4. runde

FT

CLB

3 - 3

BAR

Robert Lewandowski scorede 42 mål i seneste sæson for FC Barcelona.

Det har været en lidt mere rolig start for den polske angriber i denne sæson.

Han har nemlig haft et par muskelskader, der har mindsket spilletiden en hel del.

Lewandowski har været involveret i ti kampe, hvoraf han kun har startet i fire af dem. Han har scoret fire mål.

I weekendens kamp mod Elche fik han 16 minutter, og nu føler polakken sig endelig helt klar oven på skaderne.

Det fortæller han på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Club Brügge.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Sulten Lewandowski: Min sæson begynder nu
Foto: Albert Gea/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg har det godt efter skaden - fysisk har jeg det rigtig godt. Jeg har allerede trænet med holdet i tre dage, og det vigtigste er, hvordan jeg kan hjælpe med at vinde.

- Jeg har haft to skader i begyndelsen af denne sæson, men jeg har arbejdet rigtig godt i de sidste to uger. Nu er jeg på et højt niveau. 

- På en måde begynder min sæson nu, siger Robert Lewandowski ifølge SPORT.

FC Barcelona møder Club Brügge onsdag aften klokken 21.00.

Podcast Cover

FCK kan tvinge pokalfinalen til Jylland

Hattrick | Afsnit 18

Hvor skal pokalfinalen 2027 spilles? Det vides endnu ikke, men Bold kan fortælle, at der arbejdes på, at ingen af finalisterne må 'have hjemmebane'. Det kan tvinge kampen til det jyske.

Læs mere
-15:45

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 4. runde

FT

CLB

3 - 3

BAR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce