2021-05-25 07:12:13

Sviatchenko har ikke begravet udlandsdrøm

FC Midtjylland-anfører Erik Sviatchenko har stadigvæk en udlængsel, men samtidig skal der noget ekstra til, hvis han skal forlade den midtjyske klub, fastslår han.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

FCM

4 - 0

AGF

18'
10
Evander Ferreira
Mål
45'
20
Anders Dreyer
Mål
70'
30
Erik Sviatchenko
Mål
73'
40
Anders Dreyer
Mål

En række FC Midtjylland-spillere regner med at skulle væk denne sommer, og blandt andet er Alexander Scholz tæt på et skifte til japanske Urawa Red Diamonds.

Midtjydernes anfører, Erik Sviatchenko, har stadig en længsel efter at komme til udlandet, men der skal noget ekstraordinært til, fastslår han.

- Jo, og jeg synes også, at jeg har leveret på et vanvittigt højt niveau igennem lang tid, så jeg har den udlængsel, som jeg hele tiden har haft, siger Sviatchenko.

- Det var også derfor, jeg forlængede. Jeg ser mig selv i denne rolle som anfører med ambitioner om at få Midtjylland højere og højere op, og det har vi været med til, og det kommer vi ikke til at ændre i næste sæson.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Sviatchenko har ikke begravet udlandsdrøm
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Men der skal noget ekstra til, hvis jeg skal rives væk fra det her, siger Sviatchenko.

29-årige Sviatchenko har tidligere spillet 63 kampe for Celtic, men ellers har hele karrieren været i FC Midtjylland.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

FCM

4 - 0

AGF

18'
10
Evander Ferreira
Mål
45'
20
Anders Dreyer
Mål
70'
30
Erik Sviatchenko
Mål
73'
40
Anders Dreyer
Mål
Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce