I en alder af 37 år siger Thomas Dalgaard til sommer stop for fodboldkarrieren.
Det oplyser Skive IK i en pressemeddelelse fredag middag, hvor sportschef Rasmus Brandhof fortæller:
- Efter en lang karriere, med flere udlandsophold, samt topscorer titler i både 1 division og superligaen stiller Thomas Dalgaard støvlerne på hylden til sommer. Thomas var egentlig trappet en del ned med fodbold, men sagde heldigvis ja til at give en hjælpende hånd med da Skive IK endnu en gang havde brug for ham.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Thomas har været en vigtig brik i at få vendt den pointmæssige dårlige start på sæsonen, og generelt har Thomas været en vigtig figur i Skive IK gennem de seneste 20 år. Med 96 scoringer i 1. division og 34 scoringer i superligaen, har Thomas sat sit tydelig præg på dansk fodbold, og i særdeleshed på Skive IK’s historie.
- Vi takker Thomas for alle minderne og ikke mindst alle målene for os, og ønsker Thomas alt det bedste fremover, udtaler Rasmus Brandhof.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Skive IK
Betinia Liga




























