Taber Brøndbys søndagens derby hos FC København, bliver FC Midtjylland med fire sejre i sine sidste fire kampe danske mestre.
Det er ikke gået FCM-træner Jess Thorups næse forbi, men han kommer ikke ligefrem til at sidde og heppe på FCK, når han søndag ser derby på tv.
- Jeg skal se kampen, men udelukkende af den grund, at vi møder de to hold i vores næste to kampe efter FCN-kampen på mandag. Jeg kommer ikke til at sidde og holde med det ene eller andet hold.
- Jeg er FCM-træner, og min eneste dagorden bliver at holde øje med holdenes dagsform, og om der er noget nyt i forhold, hvem de stiller med og så videre.
Kæmper til sidste blodstråle
Du holder ikke med nogen, siger du, men hvis FCK vinder, kan I jo selv afgøre, om I skal være danske mestre eller ej?
- Det ved jeg godt, men prøv at hør; jeg er også nødt til at lægge lidt af presset over på andre end os selv.
- Ja, vi har præsteret hamrende godt, men vi er altså fem point efter, og der er nogle andre, der har præsteret bedre end os. Og de bliver bare ved og ved og ved, siger Thorup og fortsætter om de afsluttende uger og duellen med Brøndby:
- Vi har reelt ikke noget at tabe. Vi kan kun vinde noget. For mig er det kun Brøndby, der har noget at tabe. Hvis de skulle gå hen og smide det. Men det er der vel reelt ingen, der tror på.
- Vi har fire svære kampe tilbage. FCN hjemme, FCK og Brøndby ude, og Horsens hjemme. Vi har mere end nok at gøre med koncentere os om vores eget program, end at kigge på alle mulige andre kampe og tænke; hvad nu hvis?
- Men vi lægger os selvfølgelig ikke ned, før det er matematisk umuligt. Vi kæmper til sidste blodstråle og alt det der. Selvfølgelig. Vi kommer aldrig til at give op.
Alle tror på Brøndby
Onde tunger vil jo nok sige, at du med dette og tidligere udtalelser forsøger at lægge noget pres på Brøndby og forsøger at spinne situation lidt til jeres fordel?
- Det vil være utopi at sige, at vi stadig er favoritter, når vi er fem point efter Brøndby. Det tror jeg ikke, at nogen vil sige.
- Og godt nok tror jeg rigtigt meget på vores eget hold. Jeg tror nok også mere på dem end nogen anden, men jeg er også bare nødt til at sige, at lige nu tror alle - eksperter, journalister, meningmand - på Brøndby, og så er det vel også fair nok, at jeg siger det engang i mellem - også selvom jeg er FCM-træner.
FCM og Brøndby har i foråret begge smidt point via remis i to udekampe. Derudover har Brøndby to gange besejret FCM i indbyrdes opgør.
mikael@bold.dk


FC Midtjylland
3F Superliga






























