Mathias Thrane har kontraktudløb med AaB denne sommer, og offensivspilleren skifter derfor til OB, hvor han har fået en toårig aftale.
22-årige Thrane genforenes med cheftræner Kent Nielsen fra AaB-tiden, og det gensyn var afgørende for hans valg.
- Da Kent henvendte sig og viste interesse for at fortsætte samarbejdet fra, da han hentede mig til AaB, var jeg aldrig rigtig i tvivl om, at det var det, jeg ville, selvom der også har været tilbud både fra andre danske klubber og udlandet, siger Thrane til bold.dk.
- Kent er meget ærlig og taler meget åbent om, hvordan han ser mig. Jeg er jo stadig et ubeskrevet blad i Superligaen, men Kent ser potentiale i mig.
- OB er en stor klub og en klub i fremgang, og det vil jeg sindssygt gerne være en del af, og det glæder jeg mig meget til.
Thrane ser gode muligheder for spilletid i OB og håber, at Superliga-gennembruddet venter hos fynboerne.
- Så længe jeg føler, at bedste mand spiller, er jeg klar til at tage udfordringen op med de dygtige spillere i OB. Det er altid spændende med en sommeropstart og hvem, der peaker på det rigtige tidspunkt. Det handler for mig om at stå knivskarpt, når vi starter op igen.
- Jeg synes, det er realistisk med spilletid, selvom der også er andre dygtige spillere. Jeg er jo ikke hentet til klubben som en stjernespiller, men jeg føler, jeg har en masse at bidrage med.
- Det skal til at være nu, jeg skal have mit gennembrud i Superligaen. Jeg er stadig ung, og jeg tror og håber rigtig meget på, at det bliver i OB, at jeg får udløst mit potentiale.
Thrane har blot fået fem indhop i Superligaen for AaB denne sæson.
bold@bold.dk



AaB
3F Superliga































