




Smilet var stort hos Lukas Lerager efter tirsdagens præstation i Parken.
Malmö FF blev sendt hjem til Sverige med et knusende 0-5-nederlag, og det skete efter en helstøbt FC København-indsats, der betyder, at Champions League-drømmen lever for Jacob Neestrups mandskab.
- Det er dejligt. Vi sagde, at vi lod dem snakke, og så handlede det om det, der sker på banen, lød det fra Lerager efter sejren, inden han satte lidt ord på den forskel, der var i henholdsvis FCK's og Malmös tilgang til opgørene i Champions League-kvalifikationen.
- Hvad skal du bruge snak til? I sidste ende handler det om, hvad du leverer på banen. Sådan har jeg det i hvert fald personligt, og sådan tror jeg også, at de andre på holdet har det. Jo mere du snakker, jo større risiko er der for at blive en fiasko.
- Vi lod dem snakke. Det gjorde de, og så er det dejligt at sætte dem lidt på plads.
Lukas Lerager mener ikke, at ordene om Malmös had til København eller svenskernes store fokus på FCK's mange penge irriterede ham - og så alligevel.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er mere irriterende, at de blev ved. De havde jo også masser af tid til at gøre det inden første kamp, men det er da rart at sætte dem på plads, og det er rart, at det gav pote at have fokus på opgaven.
Ifølge Lukas Lerager havde FCK på forhånd aftalt, at det ikke skulle være dem, der skulle bruge energi på at snakke om modstanderen i pressen.
I stedet skulle de lade fødderne tale - og det gjorde de.
- Jeg tror bare, det er vores måde at gøre det på. Vi er FC København. Vi behøver ikke at snakke. Det er det, vi leverer på banen, som er vigtigt i sidste ende, og så er det rart at gøre det på den her måde.
Sejren betyder, at Lukas Lerager og co. møder FC Basel i playoffrunden til Champions League.
I første omgang gælder det dog FC Nordsjælland i Farum fredag aften.


FC København
Malmö FF
CL-kval







































