På transfervinduets sidste dag rykkede Conrad Harder videre.
Den tidligere FC Nordsjælland-angriber blev solgt af Sporting, der har sendt ham til tysk fodbold og RB Leipzig.
Men det var lige ved at gå galt.
Den tyske klub skriver på sin hjemmeside, at handlen kun blev fuldført med få sekunder tilbage af transfervinduet.
Og det er Leipzig-lejren naturligvis glad for.
- Med Harder og Romulo har vi to solide angribere, som også kan spille ved siden af hinanden, siger sportsdirektør Marchel Schäfer.
Generelt er der sket meget i Leipzig-lejren. Profiler som Xavi Simons, Lois Openda og Benjamin Sesko har sagt farvel, og de er i stedet blevet erstattet af unge spillere.
Romulo på 23 år er den ældste spiller, der er blevet hentet ind. Og det er helt efter planen.
- Vi vil gerne tilbage til vores rødder. Vi vil for det meste hente unge og talentfulde spillere med et stort potentiale, og som kan identificere sig med RB Leipzig.
- Vi har nu et hold, der kan træde ind i en ny æra, lyder det fra Schäfer.
Harder har underskrevet en femårig aftale med Bundesliga-klubben.

VM Morgenbriefing: Argentina videre - men Kap Verde stjal showet
Hattrick | Afsnit 135Argentina er klar til ottendedelsfinalen - men de forsvarende verdensmestre måtte helt ud i forlænget spilletid, før de fik bugt med VM's helt store eventyr fra Kap Verde.
Læs mere
RB Leipzig
Bundesliga




































