2021-07-18 09:29:03

Uenig AGF-profil: Står slet ikke langt svagere

Nicolai Poulsen oplever, at mange snakker om, at AGF står langt svagere i år, men det synes midtbanespilleren overhovedet ikke.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AGF har i forhold til sidste sæson mistet profiler som Casper Højer, Kevin Diks, Kamil Grabara og Bror Blume.

Derfor er der i år noget mere tvivl om, hvor aarhusianerne står forud for sæsonpremieren mod Brøndby søndag aften.

Spørger man midtbaneprofilen Nicolai Poulsen, er der dog ikke grund til bekymring i AGF.

- Der er mange, der snakker om, at vi står langt svagere i forhold til de seneste sæsoner. Det synes jeg overhovedet ikke, at vi gør. Vi står knivskarpt, hvis du spørger mig. Det skal vi vise folk, og det kan vi selvfølgelig kun gøre ved at vinde over Brøndby, siger Nicolai Poulsen til stiften.dk.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Uenig AGF-profil: Står slet ikke langt svagere
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Midtbaneslideren mener samtidig, at AGF har fundet rigtig fine erstatninger til de profiler, som klubben har mistet.

AGF har hidtil hentet Jesper Hansen, Oliver Lund, Yann Bisseck, Anthony D'Alberto samt Dawid Kurminowski.

Der er kampstart mod Brøndby klokken 19 på Ceres Park.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

16 kommentarer

Se kommentarer
Annonce