2026-04-10 09:23:00

Utilfreds Porto-chef: Misbrugte så mange chancer

FC Porto-cheftræner Francesco Farioli er træt af, at hans mandskab ikke lykkedes med at vinde over Nottingham Forest. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 32. runde

FT

NOT

1 - 1

AVL

To tidlige mål var alt det blev til, da FC Porto spillede 1-1 mod Nottingham Forest i den første af to kvartfinaler i Europa League. 

William Gomes scorede Portos mål efter 11 minutter, mens Martim Fernandes sendte bolden i eget net to minutter senere.

Efter kampen var FC Porto-cheftræner Francesco Farioli utilfreds med, at det blot blev til 1-1. 

- Ud fra tallene og alt andet er det helt klart, at vi fortjente at vinde - og med mere end ét måls forskel. 

- Men når man misbruger så mange chancer, og den afgørende skarphed mangler, mister man belønningen og den sejr, vi havde fortjent, sagde han efter kampen ifølge A Bola. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Europa League -Utilfreds Porto-chef: Misbrugte så mange chancer
Foto: Gonzalo Fuentes/Reuters/Ritzau Scanpix

FC Porto havde otte skud på mål i kampen, mens Nottingham Forest havde to. 

Porto-træneren satte samtidig ord på returopgøret, der spilles i England den 16. april.

- De spiller hjemme og vil have en anden tilgang. Det bliver en anden kamp. Vi får nogle vigtige spillere tilbage og kan give muligheder i et andet system. Meget vil være anderledes om syv dage, sagde han.

Du kan læse mere om kampen her.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 32. runde

FT

NOT

1 - 1

AVL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce