Adama Fofana skifter til Tjekkiet.
Den 21-årige Vejlespiller er netop blevet udlejet til MFK Vyskov, der spiller i den næstbedste tjekkiske række.
Adama Fofana har ikke været en del af opstarten i Vejle, da han har været til prøvetræning i MFK Vyskov, og det er altså blevet til en lejeaftale.
– Der dukkede en mulighed op for Fofana tidligere på sommeren i en tjekkisk klub, og den har han forfulgt. I flere ugers træning med Vyskov har han gjort det så godt, at de har ønsket at leje ham for den kommende sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Fofana er en spiller med fine spidskompetencer, men han har brug for kampe for at udvikle sig yderligere, og derfor er denne chance ideel for både VB og Adama Fofana. Vi ønsker MFK Vyskov og Fofana alt det bedste i den kommende sæson, siger Marius Adrian Nicolae, der er sportschef i Vejle Boldklub.
Adama Fofane har været i Vejle siden 2019, da han blev hentet i ivorianske Olympic Sport Abobo.
Han har i sin tid i Vejle spille fem kampe for førsteholdet.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Vejle Boldklub
Betinia Liga
2. Division



































