Den tidligere Vendsyssel-profil Christian Overby har været fast mand i HB Køge det seneste halvandet år, men til sommer er det slut.
34-årige Overby stopper således ved kontraktudløb.
- Overby har været en vigtig skikkelse for hele klubben både på og udenfor banen – men han bliver ikke yngre, og samtidigt med fodbolden arbejder han, og det er ikke helt optimalt i forhold til de krav fuldtidsfodbold i dag kræver.
- Han har dog været særdeles god for os på og udenfor banen, og vi har derfor tilbudt ham en kort forlængelse på andre betingelser, og det har han valgt at sige nej til, siger HB Køge-direktør Per Rud til klubbens hjemmeside og fortsætter:
- Det har vi selvfølgelig forståelse for. Vi kommer helt sikkert til at savne ham, men vi er nødt til at kigge længere ud i tiden. Sådan en person som Christian vil altid have en stor plads i hjertet, og jeg vil bestemt ikke afvise, at han på et tidspunkt vender tilbage til klubben.
Overby står noteret for 52 kampe og et mål i HB Køge.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


HB Køge
Betinia Liga






























