2026-04-06 13:51:34

Vinicius: Kunne ikke samarbejde med Alonso

Vinicius Junior fortæller på pressemødet forud for Champions League-kampen mod FC Bayern München, at samarbejdet mellem ham og Xabi Alonso aldrig blev optimalt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - første kvartfinale

FT

REA

1 - 2

BMU

Xabi Alonso var udset som en træner, der kunne tage Real Madrid til nye højder.

Spanieren nåede dog kun i lidt over et halvt år, inden han fik sparket.

Meldingerne gik på, at Xabi Alonso tabte omklædningsrummet, og særligt forholdet mellem træneren og Vinicius Junior virkede til at være anspændt.

Det bekræfter brasilianeren selv små tre måneder senere på et pressemøde forud for Real Madrids Champions League-kamp mod Bayern München.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Vinicius: Kunne ikke samarbejde med Alonso
Foto: Pierre-Philippe Marcou/AFP/Ritzau Scanpix

- Min tid med Xabi var en læring. Jeg er blevet bedre som person.

- Jeg kunne ikke samarbejde med ham, men jeg har en god forbindelse med (Alvaro, red.) Arbeloa, og han har givet mig en masse selvtillid - ligesom Ancelotti gjorde det, siger Vinicius Junior ifølge Marca.

Kampen mellem Real Madrid og Bayern München spilles tirsdag aften klokken 21.00.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Ronaldos sidste VM - Belgien knuser USA

Hattrick | Afsnit 138

Cristiano Ronaldos VM-karriere er slut. Spanien slog Portugal 1-0 på en sen scoring og bookede billetten til kvartfinalen, mens Roberto Martínez samtidig takkede af som portugisisk landstræner.

Læs mere
-8:06

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - første kvartfinale

FT

REA

1 - 2

BMU

Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce