Europa League -Zenit-profil giver FCK håb: Vi vil slå Slavia
2018-11-30 07:17:01
Foto: Getty Images

Zenit-profil giver FCK håb: Vi vil slå Slavia

Zenit er sikre på førstepladsen efter 1-0-sejren over FC København, men midtbanespilleren Alexander Yerokhin forsikrer danskerne om, at Zenit spiller for at vinde mod Slavia Prag.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 5. runde

FT

ZEN

1 - 0

FCK

59'
10
Robert Mak
Mål

Zenit slog torsdag FC København 1-0 på hjemmebane og sikrede sig dermed førstepladsen i Europa League-gruppen.

Der resterer dog en udekamp mod Slavia Prag om to uger, og den skal russerne set med FCK-briller meget gerne vinde.

Og det er også planen, fastslår midtbanespilleren Alexander Yerokhin, der afviser at se kampen mod tjekkerne som en formalitet.

- Som professionel fodboldspiller er der ikke noget, der hedder sådan. Alle kampe er vigtige. Vi vil vinde og kommer ikke til at tage let på kampen, siger Yerokhin til Zenits hjemmeside og tilføjer om møder med FCK:

- Kampene var meget ens. Vi havde bolden meget og udnyttede ikke vores chancer. Jeg ser ikke den store forskel på kampene.

Hvis FCK skal tage andenpladsen, kræver det udover Zenit-sejr over Slavia også, at københavnerne selv slår Bordeaux på hjemmebane. Franskmændene kan også gå videre med en sejr, hvis Zenit slår Slavia.

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 5. runde

FT

ZEN

1 - 0

FCK

59'
10
Robert Mak
Mål
Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce