bold.dk kunne tidligere onsdag fortælle, at Esbjerg henter Hans Høllsberg i Vejle Boldklub, og nu er handlen officiel.
Den 20-årige midtbanespiller rykker til Esbjerg på en lejeaftale sæsonen ud.
– Med tilgangen af Hans Høllsberg får vi styrket konkurrencen på vores midtbane yderligere, og det har været et mål for os, siger direktør Jens Hammer.
- Vi får en hårdtarbejdende og energisk spiller ind, der passer godt til den spillestil vi praktiserer og ønsker at udvikle yderligere kamp for kamp, så vi er tilfredse, og er overbeviste om, at Hans bliver et aktiv for os. Vi glæder os til at byde ham velkommen i EfB.
Artiklen fortsætter efter billedet

Hans Høllsberg er et produkt af Vejles ungdomsakademi og står noteret for 23 førsteholdskampe for VB.
Nu skal han forsøge at være med til at hjælpe Esbjerg tilbage i NordicBet Ligaen. Vestjyderne har fået en fin start i 2. division med ti point i fire kampe.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Vejle Boldklub
Esbjerg fB
Betinia Liga


































