De er ved at bide sig fast i den europæiske fodbold i det nordlige Norge i disse år.
Det er beskedne Bodø/Glimt, der efter sidste års Europa League-semifinale, som blev tabt til Tottenham, har fået etableret sig som en klub, man skal forvente at se i europæisk regi.
Tirsdag står man overfor en af de største kampe i klubbens historie, når mægtige Manchester City kommer forbi.
Det ser anfører Patrick Berg frem til i en optakt med klubbens hjemmeside:
– Vi har haft nogle fantastiske oplevelser som klub, især de seneste år. På dette stadie i Champions League vil jeg rangere dette som nummer ét, eller helt på niveau med at spille semifinalen mod Tottenham.
Artiklen fortsætter efter billedet

- At møde Pep Guardiola og hans hold, efter det de har opnået de seneste sæsoner, er utroligt. At få lov at møde dem og se, hvor vi står i forhold til det absolut højeste niveau, bliver vores største udfordring indtil nu.
Som sjov sidenote kan nævnes, at Patrick Bergs far Ørjan Berg spillede mod Manchester City på netop Aspmyra Stadion i en testkamp i 1994.
I den kamp blev Manchester City ydmyget med hele 1-5.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Manchester City
Bodø/Glimt
Champions League



































