Der er gode nyheder for FC Midtjylland.
Målfarlige Barnabás Varga var først blev meldt klar til truppen til tirsdagens kamp i Champions League-kvalifikationen, men nu har Ferencvaros lavet to ændringer i truppen.
Varga og Owusu Kwabena er ikke blevet klar efter skader, og i stedet for er Edgar Szevikjan og Fortune Bassey blevet udtaget.
Barnabás Varga kom slemt til skade under EM efter et sammenstød i en kamp mod Skotland, hvor angriberen efterfølgende måtte fragtes til hospitalet.
Den 29-årige angriber står i alt noteret for 29 mål og 12 oplæg i 40 kampe for Ferencvaros.
Artiklen fortsætter efter billedet

Derfor må mandskabet fra Ungarn altså undvære en vaskeægte målsluger.
Ferencvaros må også undvære den store profil Marquinhos, der for nylig blev solgt til russiske Spartak Moskva.
Der er kampstart i Herning klokken 19:15 tirsdag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Midtjylland
Ferencvaros
Champions League




































