Det var i sommeren 2019, at Eden Hazard skiftede fra Chelsea til Real Madrid.
Men pengene stopper ikke lige foreløbig med at tikke ind hos London-klubben.
ESPN skriver, at Chelsea scorer over 40 millioner på Real Madrids Champions League-sejr lørdag aften over Dortmund.
Eden Hazard havde langt fra nogen aktiv rolle i den sejr - han fik ophævet sin kontrakt forud for sæsonen. I oktober stoppede han sin karriere som aktiv fodboldspiller.
Artiklen fortsætter efter billedet

At Chelsea så alligevel høster en skilling skyldes, at Chelsea i sin tid solgt den tidligere belgiske landsholdsspiller for 90 millioner pund, hvori der yderligere var forhandlet en række bonusser af en værdi af 40 millioner pund - og det er en af dem, der lørdag aften blev opfyldt.
Eden Hazard nåede spillede 76 førsteholdskampe med syv mål og 12 oplæg til følge i den spanske klub.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Chelsea
Real Madrid
Champions League
































