


Michael Olise har i Bayern München udviklet sig til en af verdens bedste fodboldspillere.
Den 24-årige franskmand har siden skiftet til det sydtyske lavet 36 mål og 52 oplæg i 96 kampe, og det er ikke gået Oliver Glasners næse forbi.
Crystal Palace-træneren blev onsdag spurgt ind til sin tidligere spiller, som han kun har ros til overs for:
- Jeg så tirsdagens kamp mod Real Madrid. Det var en fantastisk kamp at se, og han var enestående. Jeg synes, at hele hans sæson er virkelig utrolig. Men jeg er ikke overrasket, og jeg tror stadig ikke, han er nået til sit topniveau.
- Han kan stadig gøre det bedre. Det er fantastisk at se disse spillere, og det er ikke kun ham. Mandag havde Marc Guéhi fri, så han besøgte os på træningsbanen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg synes, det er et godt tegn, at spillere, der forlod Palace, altid nyder at komme tilbage til træningsbanen og besøge spillerne og staben, siger Glasner.
Crystal Palace skal torsdag i aktion mod Fiorentina i den første af to kvartfinaler i Conference League.
Michael Olise nåede 90 kampe i London-klubben. Her blev det til 16 kasser og 25 oplæg.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Crystal Palace
Bayern München
Champions League






































