

Har man sagt Mexico, må man også sige Andres Guardado.
Den 36-årige midtbaneveteran bliver ved sin næste landskamp den landsholdsspiller, som har repræsenteret El Tri flest gange med 178 kampe.
En imponerende bedrift, som også er blevet tilsat 15 sæsoner i europæisk topfodbold.
Den imponerende karriere er da heller ikke gået José Mourinhos næse forbi, og det lod den farverige portugiser den mexicanske rekordspiller vide, da Roma og Betis mødtes i oktober.
- Kampen sluttede, og Mourinho kom og ledte efter min trøje. Han kom til omklædningsrummet, og da jeg var på vej væk, kunne jeg høre 'Andrés!' og 'Guardado!' blive råbt, sagde Guardado til mexicanske Star+ og fortsatte.
- Jeg vendte mig rundt, og så stod Mourinho der. Han spurgte mig 'kan jeg få din trøje', og jeg svarede 'ja, selvfølgelig Hr. Det er en ære'.
- Jeg har spillet mod Mourinho mange gange i den spanske liga, og det at han udviser den respekt til mig og den spiller, jeg er blevet, er uvurderligt for mig.
Andres Guardado har spillet 297 La Liga-kampe for tre forskellige klubber. Han har kontraktudløb til sommer.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Real Betis
Roma
Europa League
Mexico


































