2026-05-19 07:13:44

Chelsea-stjerne vraget til VM: Har gjort mit bedste

Chelsea-profilen Joao Pedro accepterer, at han ikke skal med Brasilien til VM og understreger, at han vil heppe på sit land som enhver anden fan under slutrunden. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 37. runde

FT

CHE

2 - 1

TOT

Carlo Ancelotti har valgt at se bort fra Joao Pedro i udtagelsen af Brasiliens trup til VM.

Beslutningen ærgrer Chelsea-profilen, men han accepterer samtidig, at frustrationer er en del af gamet som fodboldspiller.

Det skriver han i en story på sin Instagram-profil.

- Jeg har hele tiden forsøgt at give mit bedste, men det var desværre ikke muligt for mig at opfylde min drøm om at repræsentere mit land ved VM. 

- Jeg forbliver dog rolig og fokuseret som altid. Glæde og frustrationer er en del af fodboldens verden. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Chelsea-stjerne vraget til VM: Har gjort mit bedste
Foto: Tony O Brien/Reuters/Ritzau Scanpix

- Nu vil jeg ønske held og lykke til alle, som er blevet udtaget, og jeg kommer til at være som enhver anden fan, der støtter holdet til at hive den sjette titel i hus, lyder det fra Joao Pedro.

Mens den 24-årige Chelsea-stjerne ikke er blevet udtaget, har Carlo Ancelotti fundet plads til blandt andre Neymar i sin trup.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Nedtaktsspecial, der går i alle retninger!

Drømmeklubben | Afsnit 10

VM 2026 er slut, og Drømmeklubben runder hele molevitten af i det sædvanlige skønne humør. Hvordan samtalen ender ved Odysseen, Harry Potter, David Attenborough og 3D-dinosaurer på Netflix, må du selv lytte dig frem til. Det er svært at forklare.. 

Læs mere
-39:27

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 37. runde

FT

CHE

2 - 1

TOT

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce