2024-05-19 08:36:44

Medie: Nantes-egypter nægter at spille i regnbue-trøje

L'Equipe og Ouest France skriver, at Nantes-spilleren Mostafa Mohamed ikke er udtaget til kampen mod Monaco, fordi han nægter at spille i en regnbue-trøje.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Ligue 1 - 34. runde

FT

MON

4 - 0

NAN

Mostafa Mohamed har tidligere været kritiseret, fordi han nægtede at spille i en trøje med tal i regnbuefarver.

Nu er den egyptiske Nantes-spiller igen i vælten.

Søndag slutter Nantes sæsonen med en kamp mod Monaco, og her vil man hylde LGBT+-miljøet med trøjer, hvor der enten er et Ligue 1-emblem i regnbuefarver eller et badge, hvor der står, at homofobi ingen steder hører hjemme.

Mostafa Mohamed, der er landsholdsspiller for Egypten, kommer dog ikke til at spille i den specielle trøje.

Artiklen fortsætter efter billedet

Ligue 1 -Medie: Nantes-egypter nægter at spille i regnbue-trøje
Foto: Amr Abdallah Dalsh/Reuters/Ritzau Scanpix

Han er nemlig ikke udtaget til søndagens kamp.

Ifølge L'Equipe og Ouest France skyldes det, at den 26-årige egypter ikke vil spille i trøjerne, da angriberen hverken er skadet eller syg.

Mostafa Mohamed har i alt scoret 19 mål og lavet syv oplæg for Nantes i 80 kampe.

De tal bliver bliver ikke forbedret før næste sæson, da egypteren altså ikke kommer i aktion i sæsonens sidste kamp.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Ligue 1 - 34. runde

FT

MON

4 - 0

NAN

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce