Sarpsborg 08 har skadesproblemer på målmandsposten.
De er dog løst nu, da klubben har hentet Kjetil Haug på en lejeaftale for resten af sæsonen i Eliteserien.
Han kommer fra en tilværelse i franske Toulouse, og bliver kaldt den bedste keeper, der var tilgængelig.
- Kjetil var langt det bedste valg, vi havde til rådighed. Toulouse var åbne for en løsning, og vi er meget glade for, at det lykkedes.
- Han kender klubben, han kender ligaen, og han kommer fra en god sæson i Toulouse, hvor han spillede alle kampene i pokalturneringen, hvor Toulouse blev franske pokalmestre, siger Hampus Anderssonm, der er sportschef i Sarpsborg, til klubbens hjemmeside.
25-årige Haug var ungdomsspiller i Sarpsborg, men skiftede allerede i 2014 til Manchester City, hvor det dog aldrig blev til førsteholdsfodbold.
Tidligere har målmanden optrådt for klubber som Vålerenga og Sogndal. For Toulouse er det blevet til seks optrædener.


Toulouse
Sarpsborg 08
Norge Eliteserien


































